שיווק בקבוצות הלינקדאין – האם ההשקעה באמת שווה?


כחלק מפעילות השיווק, יחסי ציבור והמכירות משקיעות חברות רבות מאמצים וזמן על מנת לקדם חשיפה לתכנים שלהן ברחבי הלינקדאין. זירה לה מיוחסת חשיבות רבה בהקשר זה היא זירת הקבוצות בלינקדאין.

אכן, קיימות קבוצות מקצועיות רבות המכילות בתוכן קהל יעד מדוייק (לכאורה). מי לא רוצה לשווק מסרים שעשויים לעניין קהל יעד איכותי ומדוייק? זו במה נהדרת!

עד כאן הכל נכון, אבל אני רוצה להפנות את תשומת הלב לתופעה ששמתי אליה לב (איך אפשר שלא..) שכבר מתרחשת זמן רב.

קבוצות הלינקדאין הבלתי איכותיות הן רבות ביותר.  ולכן המסקנה העגומה היא – שלא שווה להשקיע יותר מדי מאמצי שיווק בזירת הקבוצות בלינקדאין.

לינקדאין – אינפלציה של קבוצות בלתי איכותיות

ומה כוונתי – קבוצות רבות, בעלות שם מאוד אטרקטיבי ומדוייק, המכילות קהל יעד יחסית מדוייק, עדיין אינן שוות את השקעת הזמן של פעילות בהן.

קבוצה בלתי איכותית: קהל משתתפים רב מדי, רמת מעורבות אפסית, ריבוי שתילת לינקים של משתתפים בקבוצה ללא מעורבות מצד מעלה הדיון ומצד אף אחד בקבוצה, חוסר ניהול אקטיבי מצד מנהל הקבוצה.

זה כמו לתלות שלט בכניסה למקום מסויים: "שוק ירקות ופירות", להביא לשם טראפיק של אנשים שחולפים במילא במקום, אבל לא באמת לנהל את השוק ולגרום למכירות בו.

ולכן, אני ממליצה לחברות ופרטיים המעוניינים לשווק ביעילות ברשת הלינקדאין לייחס פחות חשיבות לפעילות בקבוצות (של אחרים), ולבדוק היטב לפני השקעת הזמן האם מדובר בקבוצה איכותית בה מתנהלים דיונים ומספר המשתתפים לא מאוד עצום.

איך נדע שמדובר בקבוצה איכותית

דיוק

דוגמא לקבוצה טובה היא הקבוצה שבנתה חברת האבספוט. החברה בנתה קהילה בשם Inbound Marketers ועם הזמן נוצרה שם קבוצה איכותית של מקצוענים בתחום.(כיום מונה 149,111 חברים).

הקבוצה שייכת לחברת האבספוט והיא מנהלת אותה לאורך זמן ביעילות, ואני מהמרת שתהליך ההתנעה בזמנו (הקבוצה ותיקה) שאב את הצלחתו לאור העובדה שמדובר בחברה שמייצרת תכנים רבים ואיכותיים ולאור מעורבות מנהל הקהילה בטיפוח דיונים ועניין סביב התוכן.

אלה היוו מגנט לאנשי שיווקי דיגיטלי, והחלו להצטבר בקבוצה אנשי מקצוע מעולים.

כיום הקהילה היא עדיין אבן שואבת למקצוענים והמקימה שלה, האבספוט, נהנית מגישה למאגר איכותי ומדוייק של קהל רלוונטי למוצרי התוכנה שלה להן היא מדוורת ניוזלטרים ומקדמת את מוצרי התוכן שלה במטרה לחשוף את המשווקים לתוכנות שלהם.

לסיכום – קבוצות הלינקדאין לאן?

אני צופה (מקווה) שיחול שינוי בקבוצות הלינקדאין. עם קיצוץ האפשרות לחפש דטה בתוך כל קבוצה ועם ביטול האפשרות לשלוח בקשה לקשר למישהו על רקע חברות באותה קבוצה נדמה שכבר לא נותר כמעט דבר שמצדיק את ההשקעה בהצטרפות לקבוצות רבות וליצירת פעילות בהן.

מרבית קבוצות הלינקדאין בהן נתקלתי (ישראליות ובינלאומיות ובכל תעשייה) אינן מצדיקות את המאמץ של פעילות בהן.

הן דומות לשוק בו המוכרים מכריזים בקולניות על מרכולתם אבל לא ברור אם יש מספיק קונים…

מה כן?

אם אתם מחפשים דטה בסיסית של חברי הקבוצה, גישה לאדמין הקהילה, או גישה לשיחה ישירה עם אחד ממשתתפיה (ניתן לפנות בהודעה אישית למישהו אם אתם אותם חברי קבוצה, גם בלי קשר ראשון ביניכם) – זה כבר יותר מעניין!

וזה כבר נושא לפוסט הבא.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *