מהי רשת הלינקדאין

רשת הלינקדאין היא רשת עסקית חברתית, אמריקאית. נוסדה ב 2007 ולפני כשנתיים נרכשה על ידי מייקרוסופט. היא נחשבת כרשת המובילה בעולם לתחום הקריירה והעסקים, בייחוד למי שמשווק Business to Business וחזקה מאוד גם בעולמות האקדמיה. ניתן לדמות את הלינקדאין לכנס מקצועי 24/7 גלובלי. 

אפשר לומר עליה שהיא "הפייסבוק של עולם העסקים", אם זה עוזר לכם להבין מהי.

כמה אנשים גולשים בלינקדאין בישראל ובעולם? מי נמצא בה?

בעולם גולשים ברשת כ 610 מיליון איש ובישראל כשני מליון. 60% גברים, חתך גילאים 30-60, בדרגי הנהלת ביניים ובכירים. תעשיות מובילות בה: הייטק, פיננסי, השכלה גבוהה, אינטרנט.

לאחרונה יש זרימה חזקה של חברות מתחומי תעשיות שאינן הייטק, כך שהמילה האחרונה טרם נאמרה. בחתך של דרגים בכירים כמעט מכל תעשייה יש לה ייצוג, גם לא הייטק אלא מיד טק ולואו טק גם.

למי מתאימה רשת הלינקדאין?

הרשת מתאימה לשני קהלים עיקריים שמשולבים אלה באלה: עולם הקריירה: מחפשי עבודה וחברות שמחפשות עובדים. והעולם העסקי: חברות ונושאי תפקידים בהן שמבקשים לייצר יחסי ציבור, שיווק ומכירות מול חברות אחרות לטובת קידום מכירות לשירותים או למוצרים שלהם. 

מי שמבקש למתג עצמו כמומחה מוביל בתחומו מול העולם העסקי בוורטיקלים שונים (תעשיות רבות ומגוונות), יפיק מהרשת תועלת רבה.

כמו כן, במידה ותרצו לשמור על קשר עם קולגות, לקוחות, לקוחות פוטנציאליים הרי שמדובר ברשת עוצמתית המתאימה מאוד לכך.

אוקי, אז איך מתחילים ומה צריך כדי להשתתף בחגיגה?

יש להקים כרטיס (פרופיל). חברות, ארגונים ועצמאים מומלץ שיקימו עמוד חברה היות שהוא אינו קשור לאדם ספציפי והוא שם המותג שלהם, נסרק בלינקדאין ובגוגל כמובן, מעין אתר בפני עצמו שדרכו גם ניתן לבצע קמפיינים ממומנים.

כדאי מאוד להשקיע ביצירת פרופיל מושקע וממוקד, כדי שהשהייה שלכם ברשת תהיה אפקטיבית יותר ותייצר לכם יותר צפיות, קליקים, שיחות ומכירות וכדי שהקהל יתרשם מכם לחיוב וירצה לעבוד אתכם. 

מי שיבצע חיפוש על שמכם בגוגל יגיע לפרופיל שלכם כי לינקדאין מאונדקס גבוה בתוצאות. אז כדאי מאוד שתשקיעו בפרופיל מהוקצע, ברור וממותג שמייצר פשוט חשק להכיר אתכם ולשלוח לכם בקשה לקשר! אתם לא עושים טובה לאף אחד אם אתם מקימים פרופיל, כן? אז עשו זאת למענכם ולמענכם בלבד ואל תפסחו על שני הסעיפים כי מדובר במוניטין הדיגיטלי שלכם!

האם זה נכון שזה מתאים רק למי שמחפש עבודה?

ממש לא. תראו, כל אחד ממילא עובד או מחפש עבודה או חושב שני צעדים קדימה איך להתקדם בקריירה לתפקיד הבא. אז בעצם יוצא שתמיד חשוב שיהיה לנו פרופיל מקצועי וממתג. מעבר לזה קיים עולם שלם אחר בלינקדאין: עולם השיווק והמכירות בין חברות, Business to Business.

שני העולמות האלה חיים זה לצד זה. אז לסיכום, זה ממש לא נכון להגיד שזו רשת רק למי שמחפש עבודה.

ואם יש לי פרופיל לינקדאין רדום ולא מושקע, יש מה לעשות כדי לשפר?

אפשר להשתפר מהר מאוד. צריך לדאוג שהפרופיל יהיה עדכני, עשיר במידע ובעל פוקוס המשרת את מטרתכם העכשווית (מקדם את המיזם שלך? מחפש עבודה?). ואז כדאי לעסוק בצורה ממוקדת בהגדלת רשת הקשרים שלכם, וחשוב שתהיה מדוייקת ואיכותית, כי זו רשת שאמורה להעניק לכם ערך מוסף ולא לבזבז את זמנכם לריק. 

כדאי לפעול מתוך מטרה ולפעול בהתאם ברשת, להגדיל את הקהל בהתאם, ולמי שרוצה ממש להיות מוביל בתחומו כדאי לכתוב תוכן שמדגים את היותו כזה כדי שקולו המקצועי יישמע מול הקהל המתאים באמצעות סטטוסים ובלוג.

אני לא בטוח שאני צריך להיות בלינקדאין. תשכנעי אותי למה כדאי לי.

דבר ראשון, כולם וודאי היום עושים גוגל. אז וודאי גם מחפשים את השם שלך – מעסיקים פוטנציאליים, לקוחות, לקוחות פוטנציאליים, בעצם – מי לא? אז מה יגלו עליך? רשת הלינקדאין עוזרת לייצר שליטה במוניטין הדיגיטלי שלך. ובינינו, המוניטין הזה הוא ממש חשוב!

מעבר לזה, כדאי תמיד לדאוג למיתוג האישי שלך. כי זה עידן של מיתוג אישי, ומי שמכיר את המלאכה היטב מפיק מכך רווחים בקריירה שלו ובעסקים. אז למה להישאר מאחור? 

למי ששכיר ובפרט למי שהוא בעל חברה/עצמאי – אם לא תהיו ברשת הלינקדאין המתחרים שלכם כן יהיו. עכשיו תחשבו לבד מה המשמעות.

ועוד דבר – מי שמזניח את הנוכחות הדיגיטלית שלו ומשאיר אותה ליד המקרה – שלא יבוא בטענות אם מישהו ירשום עליו משהו שלילי ברשת וזו תהיה התוצאה הראשונה עליו בגוגל. הבנתם?

מה אפשר לעשות ברשת?

אפשר לפעול בנפחי פעילות קטנים או גדולים. מה שאנשים עושים בדרך כלל בלינקדאין:

מייצרים נכס דיגיטלי – רשת קשרים (נטוורקינג), עוקבים אחרי עמודי חברה כדי להתעדכן מה קורה שם, קוראים מידע מקצועי שאנשים אחרים כותבים, מחפשים מידע מקצועי, (זו רשת של מידע עסקי ממעלה ראשונה!), מצטרפים לקבוצות מקצועיות, מגיבים לאחרים, קוראים תוכן, לומדים המון דברים חשובים ואיכותיים מרשת הקשרים שלהם , משווקים, מוכרים ומפתחים קשרים מקצועיים ועסקיים כל הזמן. 

עוד דבר הוא שאפשר להתחבר שם עם אנשים שאתם פוגשים בכנסים, כי זו רשת עולמית פופולארית. ובינינו, זה הרבה יותר אפקטיבי מאשר לאסוף כרטיסי ביקור, כי כולם יהיו מחוברים אליכם בלינקדאין ותמיד תהיו מעודכנים היכן הם עובדים!

ואם אני עצלן או שסתם אין לי הרבה זמן, יש טעם להיות בלינקדאין?

אין בעיה. אז מה שתוכלו לעשות הוא להתחבר לאנשים ששלחו אליכם בקשה לקשר (אם הם באג'נדה שלכם כמובן) או לשלוח בקשות לקשר לאנשים חשובים לכם. במצב תפעולי פשוט כזה כבר תהיו בעמדה ממש טובה כי רשת הקשרים שלכם, הנכס הדיגיטלי שלכם, ילך וישתבח.

ותארו לכם שיום אחד תחפשו עבודה או תרצו לקדם את המיזם החדש שלכם? כבר תהיה לכם תחנת שידור חינמית משלכם!

אני לא אוהב חשיפה. האם רשת הלינקדאין שונה מפייסבוק או אינסטגרם?

כן, רשת הלינקדאין שונה מפייסבוק או אינסטגרם! הכל ברשת הזו רק מקצועי! האישי לא קיים, רק במובן המקצועי.

אין פה תמונות של חתולים או של ילדים חמודים מחופשים בפורים ולכן אין מצב שתבזבזו את זמנכם! וככל שתקפידו ביצירת רשת נטוורקינג איכותית כך זמנכם ינעם ויהיה יותר אפקטיבי ברשת הזו.